Spring 2017 Calendar

SCPTA 2017 Spring Calendar

 

 April

1 Clothing Bank Open, 9-11 a.m., All volunteers welcome!

1 Deadline to submit your applications for MOPTA awards.

5 SCPTA General Meeting, 9:15 a.m., Sequiota E, 3414 S. Mentor Ave.  65804, 417-523-5400

6 Clothing Bank Open, 2:30 – 5 pm Parkview: Jarrett, Carver, Cowden, Sherwood, Holland, Sunshine, Delaware, Rountree, McGregor, Twain and Portland volunteers are needed!

6 Missouri Child Advocacy Day, Jefferson City (Carpool to Capital,  attend workshops, meet state representatives. For more information,

contact Donna Petiford at petiford@sbcglobal.net.)

13 Clothing Bank Open, 2:30 – 5 pm Kickapoo: Cherokee, Wilson’s Creek, Mann, Jeffries, Disney, Harrison, McBride and Gray volunteers are needed!

14 No school. (Professional Learning/Work Day)

17 Teachers’ Appreciation Banquet, 5:30 p.m.,

18 SCPTA Executive Meeting, 9:15 a.m., KAC Room B

20 Clothing Bank Open, 2:30 – 5 pm Central: Pipkin, Westport, Study, Campbell, Bissett, York, Weaver, Boyd and Weller volunteers are needed!

26 Council Newsletter Deadline

27 LAST DAY Clothing Bank Open, 2:30-5 p.m., Glendale: Pershing, Hickory Hills, Sequiota, Field, Wilder, Pittman and Bingham volunteers are needed!

29-30 Missouri PTA Convention 2017, Stoney Creek Hotel & Conference  Center, Columbia, MO (For more information, visit MOPTA.org.)

May

3 SCPTA General Meeting, 9:15 a.m., Sherwood Elementary Project Lab, 9:15 a.m.

7 High School Baccalaureates

11, 12 High School Graduations

16 SCPTA Executive Meeting, 9:15 a.m., KAC Room B

16  School of Information, 5:30 – 8:30, Parkview High School

18 Earliest possible last day of school

26 Latest possible last day

June

22-25 2017 Annual PTA Convention & Expo, Paris Las Vegas Hotel, Las  Vegas, NV (For more information, visit pta.org.)

Reflections Results

Congratulations to all students who participated in the Reflections program this year.

We will be having our city Reflections Showcase and Awards Ceremony on Sunday, January 22nd, from 2-3 p.m. at the Battlefield Mall. Congratulations to all our winners!

Dance

Middle School

Name Grade Division School Place
Elif Benzer 3rd Intermediate Greenwood 1
Shriya Miller 3rd Intermediate Greenwood 2
Crosby Mills 8th Middle School Greenwood 1
Lily Prescott 7th Middle School Greenwood 2
Abigail Heidemann 8th Middle School Greenwood 3
Alyssa Lee 7th Middle School Cherokee Honorable Mention
Alyssa Hakan 7th Middle School Cherokee Honorable Mention
Lucy Vanover 7th Middle School Central Honorable Mention

Film

Name Grade Division School Place
Ben Thornton 4th Intermediate Sunshine 1
Charlie Edwards 8th Middle School Cherokee 1
Blake Dodd 7th Middle School Cherokee 2
Autumn Neff 7th Middle School Cherokee 3
Akila Anandaraph 11th High School Central 1

Visual Arts

Name Division Grade School Place
Seren Nix Primary Kindergarten Sherwood 1
Norah Johnston Primary Kindergarten Rountree 2
Charles Thornton Primary 1st Sunshine 3
Sarah Mostyn Primary Pershing Honorable Mention
Adalia Ligon Primary Kindergarten Greenwood Honorable Mention
Ivy Dang Primary Kindergarten Sherwood Honorable Mention
Katie Su Intermediate 5th Greenwood 1
Birdie Johnston Intermediate 3rd Rountree 2
Alex Thornton Intermediate 3rd Sunshine 3
Elizabeth Mrad Intermediate 3rd Sunshine Honorable Mention
Claire Szura Intermediate 3rd Wanda Gray Honorable Mention
Makayla Parks Intermediate 5th Sherwood Honorable Mention
Karson Feuerbacher Middle School 7th Greenwood 1
Madison Mitchell Middle School 7th Greenwood 2
Liam Pheonix Middle School 7th Cherokee 3
Emily Fuge Middle School 8th Greenwood Honorable Mention
Sophie Dawson Middle School 7th Central Honorable Mention
Erik Osburn Middle School 7th Cherokee Honorable Mention
Hailey Rockhill Middle School 7th Cherokee Honorable Mention
Julie Sharpe High School 11th Central 1
Makayla Ann Maxheimer High School 10th Kickapoo 2

Music Composition

Name Division Grade School Place
Thomas Klepper Primary 2nd Rountree 1
Silas Johnston Primary 2nd Rountree 2
Daniel Hellman Intermediate 5th Wilson’s Creek 1
Nate Hunter Intermediate 4th Greenwood 2
Hannah Young Intermediate 5th Rountree 3
Lachlan McKinney Intermediate 4th Greenwood Honorable Mention
Andrew Hellman Middle School 6th Central 1
Ethan Curtis Middle School 7th Cherokee 2
Tristan Worley Middle School 7th Cherokee 3
Olivia Smith Middle School 7th Cherokee Honorable Mention
Akila Anandarajah High School 11th Central 1
Garren Shelley High School 11th Kickapoo 2

Photography

Name Division Grade School Place
Faizah Al-sisi Primary 2nd Sherwood 1
Corbin Collins Primary 2nd Greenwood 2
Alexa Spilde Primary 2nd Wilder 3
Anna Le Intermediate 3rd Greenwood 1
Anna McQueary Intermediate 4th Greenwood 2
Andrew Le Intermediate 5th Greenwood 3
Piper Dishman Intermediate 3rd Pleasant View Honorable Mention
Maya Morse Intermediate 4th Wilder Honorable Mention
Sophie Hays Intermediate 4th Wilder Honorable Mention
Sophia Brown Intermediate 3rd Sherwood Honorable Mention
Cross Kubik Middle School 7th Cherokee 1
Taylor Mayo Middle School 6th Cherokee 2
Madison Mitchell Middle School 7th Greenwood 3
Hailey Youngblood Middle School 8th Central Honorable Mention
Abigail Heidemann Middle School 8th Greenwood Honorable Mention
Madison Mitchell Middle School 8th Greenwood Honorable Mention
Jenna Lawson Middle School 7th Cherokee Honorable Mention
Jessamyn Baker High School 9th Greenwood 1
Roni Norburg High School 12th Glendale 2
Callie Cochran High School 9th Greenwood 3
Jessamyn Baker High School 9th Greenwood Honorable Mention

Literature

Name Grade Division School Place
Cameron McQueary 1st Primary Greenwood 1
Cullen Burch 1st Primary Greenwood 2
Adrianna Schafer 1st Primary Sunshine 3
William Wyas 1st Primary Greenwood Honorable Mention
Emma Bellanti Kindergarten Primary Wilder Honorable Mention
James Burton Kindergarten Primary Wilder Honorable Mention
Max Hall Kindergarten Primary Wilder Honorable Mention
Madeline Downs 4th Special Artist Sunshine 1st
June Branch 2nd Special Artist Sunshine 2nd
Adiba Saadullah 5th Intermediate Wilder 1
Ben Loughary 3rd Intermediate Sherwood 2
Elana Hadi 5th Intermediate Rountree 3
Nina Malega 5th Intermediate Sunshine Honorable Mention
Allison Loughary 5th Intermediate Sherwood Honorable Mention
Nina Malega 5th Intermediate Sunshine Honorable Mention
Harmonie 5th Intermediate Wilder Honorable Mention
Paige Ramsey 5th Intermediate Wilder Honorable Mention
Allison Loughary 5th Intermediate Sherwood Honorable Mention
Emory Bell 4th Intermediate Sunshine Honorable Mention
Karina Suidenko 5th Intermediate Pleasant View Honorable Mention
Xavier Miller 5th Intermediate Pleasant View Honorable Mention
Joshua Cox 8th Middle School Greenwood 1
Keely Roberts 8th Middle School Greenwood 2
Grace Tyau 7th Middle School Central 3
Lisa Carpenter 8th Middle School Greenwood Honorable Mention
Kierten Maltas 6th Middle School Carver Honorable Mention
Arden Below 7th Middle School Central Honorable Mention
Margaret Kester 7th Middle School Cherokee Honorable Mention
Bethany Moore 9th High School Central 1
Akila Anandarajah 11th High School Central 2
Taemin Park 12th High School Greenwood 3
Zachary Baker 12th High School Greenwood Honorable Mention
Madeline Smith 11th High School Greenwood Honorable Mention

reflections

Thank you for all your hard work and your entries. This year’s theme was very inspirational to so many literature and dance entries. Many of the art pieces are still at the judges. I will try to release results next week.

Remember, we will be having the awards ceremony and Showcase on January 22nd from 2 to 3 p.m. at the Battlefield Mall. If you have any questions please feel free to call/text me at 417-619-7533. Aaron Mrad Springfield City PTA Reflections Chairperson

Thank you 2016-17 SCPTA meeting hosts

SCPTA Meeting Hosts 2016-2017

September 7 Study

October 5 Jarrett MS

November 2 Wilson’s Creek 5-6

December 7 Fremont Elem

January NO MEETING!

February 1 Holland Elem

March 1 Sunshine Elem

April 5 Sequiota Elem

May 3 Roseanne Bentley Administrative Center, Room 150

 

Food will be available at 9 a.m. Meetings start at 9:15.