Congratulations Reflections Winners!

Thank you to everyone who submitted entries to our
SCPTA Reflections Contest
The judges had a tough task of choosing the winners.
See the results for each category below.

The winners will be honored at the

SCPTA Reflection Showcase
Sunday, January 20th from 2:00-4:00 pm
at the Springfield Art Museum

Doors will open at 1:30pm with the Awards Ceremony beginning at 2:00pm.
All entries will be available for view until 4:00pm.

reflections winners page 1reflections winners page 2reflections winners page 3

Reflections Results

Congratulations to all students who participated in the Reflections program this year.

We will be having our city Reflections Showcase and Awards Ceremony on Sunday, January 22nd, from 2-3 p.m. at the Battlefield Mall. Congratulations to all our winners!

Dance

Middle School

Name Grade Division School Place
Elif Benzer 3rd Intermediate Greenwood 1
Shriya Miller 3rd Intermediate Greenwood 2
Crosby Mills 8th Middle School Greenwood 1
Lily Prescott 7th Middle School Greenwood 2
Abigail Heidemann 8th Middle School Greenwood 3
Alyssa Lee 7th Middle School Cherokee Honorable Mention
Alyssa Hakan 7th Middle School Cherokee Honorable Mention
Lucy Vanover 7th Middle School Central Honorable Mention

Film

Name Grade Division School Place
Ben Thornton 4th Intermediate Sunshine 1
Charlie Edwards 8th Middle School Cherokee 1
Blake Dodd 7th Middle School Cherokee 2
Autumn Neff 7th Middle School Cherokee 3
Akila Anandaraph 11th High School Central 1

Visual Arts

Name Division Grade School Place
Seren Nix Primary Kindergarten Sherwood 1
Norah Johnston Primary Kindergarten Rountree 2
Charles Thornton Primary 1st Sunshine 3
Sarah Mostyn Primary Pershing Honorable Mention
Adalia Ligon Primary Kindergarten Greenwood Honorable Mention
Ivy Dang Primary Kindergarten Sherwood Honorable Mention
Katie Su Intermediate 5th Greenwood 1
Birdie Johnston Intermediate 3rd Rountree 2
Alex Thornton Intermediate 3rd Sunshine 3
Elizabeth Mrad Intermediate 3rd Sunshine Honorable Mention
Claire Szura Intermediate 3rd Wanda Gray Honorable Mention
Makayla Parks Intermediate 5th Sherwood Honorable Mention
Karson Feuerbacher Middle School 7th Greenwood 1
Madison Mitchell Middle School 7th Greenwood 2
Liam Pheonix Middle School 7th Cherokee 3
Emily Fuge Middle School 8th Greenwood Honorable Mention
Sophie Dawson Middle School 7th Central Honorable Mention
Erik Osburn Middle School 7th Cherokee Honorable Mention
Hailey Rockhill Middle School 7th Cherokee Honorable Mention
Julie Sharpe High School 11th Central 1
Makayla Ann Maxheimer High School 10th Kickapoo 2

Music Composition

Name Division Grade School Place
Thomas Klepper Primary 2nd Rountree 1
Silas Johnston Primary 2nd Rountree 2
Daniel Hellman Intermediate 5th Wilson’s Creek 1
Nate Hunter Intermediate 4th Greenwood 2
Hannah Young Intermediate 5th Rountree 3
Lachlan McKinney Intermediate 4th Greenwood Honorable Mention
Andrew Hellman Middle School 6th Central 1
Ethan Curtis Middle School 7th Cherokee 2
Tristan Worley Middle School 7th Cherokee 3
Olivia Smith Middle School 7th Cherokee Honorable Mention
Akila Anandarajah High School 11th Central 1
Garren Shelley High School 11th Kickapoo 2

Photography

Name Division Grade School Place
Faizah Al-sisi Primary 2nd Sherwood 1
Corbin Collins Primary 2nd Greenwood 2
Alexa Spilde Primary 2nd Wilder 3
Anna Le Intermediate 3rd Greenwood 1
Anna McQueary Intermediate 4th Greenwood 2
Andrew Le Intermediate 5th Greenwood 3
Piper Dishman Intermediate 3rd Pleasant View Honorable Mention
Maya Morse Intermediate 4th Wilder Honorable Mention
Sophie Hays Intermediate 4th Wilder Honorable Mention
Sophia Brown Intermediate 3rd Sherwood Honorable Mention
Cross Kubik Middle School 7th Cherokee 1
Taylor Mayo Middle School 6th Cherokee 2
Madison Mitchell Middle School 7th Greenwood 3
Hailey Youngblood Middle School 8th Central Honorable Mention
Abigail Heidemann Middle School 8th Greenwood Honorable Mention
Madison Mitchell Middle School 8th Greenwood Honorable Mention
Jenna Lawson Middle School 7th Cherokee Honorable Mention
Jessamyn Baker High School 9th Greenwood 1
Roni Norburg High School 12th Glendale 2
Callie Cochran High School 9th Greenwood 3
Jessamyn Baker High School 9th Greenwood Honorable Mention

Literature

Name Grade Division School Place
Cameron McQueary 1st Primary Greenwood 1
Cullen Burch 1st Primary Greenwood 2
Adrianna Schafer 1st Primary Sunshine 3
William Wyas 1st Primary Greenwood Honorable Mention
Emma Bellanti Kindergarten Primary Wilder Honorable Mention
James Burton Kindergarten Primary Wilder Honorable Mention
Max Hall Kindergarten Primary Wilder Honorable Mention
Madeline Downs 4th Special Artist Sunshine 1st
June Branch 2nd Special Artist Sunshine 2nd
Adiba Saadullah 5th Intermediate Wilder 1
Ben Loughary 3rd Intermediate Sherwood 2
Elana Hadi 5th Intermediate Rountree 3
Nina Malega 5th Intermediate Sunshine Honorable Mention
Allison Loughary 5th Intermediate Sherwood Honorable Mention
Nina Malega 5th Intermediate Sunshine Honorable Mention
Harmonie 5th Intermediate Wilder Honorable Mention
Paige Ramsey 5th Intermediate Wilder Honorable Mention
Allison Loughary 5th Intermediate Sherwood Honorable Mention
Emory Bell 4th Intermediate Sunshine Honorable Mention
Karina Suidenko 5th Intermediate Pleasant View Honorable Mention
Xavier Miller 5th Intermediate Pleasant View Honorable Mention
Joshua Cox 8th Middle School Greenwood 1
Keely Roberts 8th Middle School Greenwood 2
Grace Tyau 7th Middle School Central 3
Lisa Carpenter 8th Middle School Greenwood Honorable Mention
Kierten Maltas 6th Middle School Carver Honorable Mention
Arden Below 7th Middle School Central Honorable Mention
Margaret Kester 7th Middle School Cherokee Honorable Mention
Bethany Moore 9th High School Central 1
Akila Anandarajah 11th High School Central 2
Taemin Park 12th High School Greenwood 3
Zachary Baker 12th High School Greenwood Honorable Mention
Madeline Smith 11th High School Greenwood Honorable Mention

reflections

Thank you for all your hard work and your entries. This year’s theme was very inspirational to so many literature and dance entries. Many of the art pieces are still at the judges. I will try to release results next week.

Remember, we will be having the awards ceremony and Showcase on January 22nd from 2 to 3 p.m. at the Battlefield Mall. If you have any questions please feel free to call/text me at 417-619-7533. Aaron Mrad Springfield City PTA Reflections Chairperson

Congratulations Reflections Winners

Springfield students had wonderful results at the state PTA Reflections event!  Congratulations to these 7 FIRST PLACE state winners (these student’s entries will be entered into the National PTA Reflections program):

  • Thomas Klepper, Roundtree, Music Composition
  • Jesse Paxton, Greenwood HS, Literature
  • Crosby Mills, Greenwood MS, Dance Choreography
  • Amaya Askew, Kickapoo HS, Film
  • Christopher Mitchell, Greenwood HS, Photograpy
  • Katie Su, Greenwood MS, Visual Arts
  • Tinley Eden Howes, Kickapoo HS, Visual Arts

Other students placing at the state level:  Hannah Young, Elaine Klepper, Andrew Hellman, Lachlan McKinney, John Georgiades, Samantha Thomas, Joanna Hsi, Reagan Rosen, Makayla Maxheimer, Julia Rosa, Ashely Bryant, Hailey Dawn Youngblood, Alexandria Geeslin, Claire Owen, Adriana Naylor, Julie Sharp and Charlotte May.

Congratulations to the 2015-16 SCPTA Reflections Winners!

SCPTAReflectionsWinners2015-16

Dance

Middle School

Name Grade Division School Place
Crosby Mills          7th Middle School Greenwood 1

Film

High School

Name Grade Division School Place
Christopher Mitchell 12 High School Greenwood 1

Visual Arts

Name Division Grade School Place
Eli Cramer Primary 2 Sherwood 1
Elisabeth Mrad Primary 2 Sunshine 2
Audrey Dimmick Primary 2 3
Jaly Green Primary 2 Sherwood Honorable Mention
Clair Owen Primary 2 Greenwood Honorable Mention
Katie Su Intermediate 4 Greenwood 1
Ashley Tan Wanda Intermediate 3 Wanda Gray 2
Fatima Aslam Intermediate 3 Greenwood 3
Nicole Davis Intermediate 5 Sherwood Honorable Mention
Sarah Mostyn Intermediate 3 Pershing Honorable Mention
Eva Heidemann Intermediate 3 Greenwood Honorable Mention
Meryk Pheonix Intermediate 3 Mc Bride Honorable Mention
Ashley Bryant Intermediate 3 Wanda Gray Honorable Mention
Adriana Naylor Intermediate 3 Honorable Mention
Aundrea Nelson Intermediate 3 Delaware Honorable Mention
Kylie Le Point Intermediate 4 Wanda Gray Honorable Mention
Karson Feuerbacher Middle School 6 Greenwood 1
Jasmine Thach Middle School 6 Jarrett 2
Autumn Shotwell Middle School 7 Jarrett 3
Liam Hampton Middle School 7 Jarrett Honorable Mention
Sai Prahasa Vuda Middle School 8 Central Honorable Mention
Katlin Hillard Middle School 6 Carver Honorable Mention
Avalynn Lackie Middle School 6 Carver Honorable Mention
Julie Sharp High School 10 Central 1
Anna Mc Gehee High School 11 Greenwood 2

Music Composition

Name Division Grade School Place
Tomas Klepper Primary 1 Rountree 1
Emily Scott Intermediate 5 Disney 1
Hamah Young Intermediate 4 Rountree 2
Nathaniel Hunter Intermediate 3 Greenwood 3
Elaine Klepper Intermediate 5 Rountree Honorable Mention
Lachlan          Mc Kinney Intermediate 3 Greenwood Honorable Mention
Samantha Thomas Middle school 7 Jarrett 1
John Georgiades Middle School 8 Central 2

Photography

Name Division Grade School Place
Sophia Brown Primary 3 Sherwood 1
Sophy

Wickham-Zhou

Primary Greenwood 2
Julia Rosa Primary 2 Sherwood 3
Shriya Miller Primary Greenwood Honorable Mention
Micah Espinoza Primary 1 Sherwood Honorable Mention
Anna Khai Hugen Le Primary 2 Honorable Mention
Allison Loughary Intermediate 4 Sherwood 1
Ashley Bryant Intermediate 3 Wanda Gray 2
Liberty Hawley Intermediate 3 Sequiota 3
McKenna Hunt Intermediate 5 Sherwood Honorable Mention
Emmarie Logan Intermediate 4 David Harrison Elem. Honorable Mention
Hailey Dawn Youngblood Middle School 7 Central 1
Sophia Birmingham Middle School 6 Central 2
Govind Nair Middle School 6 Greenwood 3
Madison Mitchell Middle School 6 Greenwood Honorable Mention
Madison Mitchell Middle School 6 Greenwood Honorable Mention
Jacob Sharp Middle School 8 Central Honorable Mention
Christopher Mitchell High School 12 Greenwood 1
Christopher Mitchell High School 12 Greenwood 2
Christopher Mitchell High School 12 Greenwood 3

Literature

Name Grade Division School Place
Shriya Miller 2 Primary Greenwood 1
Emma Daugherty 1 Primary Greenwood 2
Ethan Gaumer 2 Primary Sunshine 3
Gwyndolyn Gelner 1 Primary Greenwood Honorable Mention
Gabi Gaumer k Primary Sunshine Honorable Mention
Sarah Jane Trotman 3 Intermediate David Harisson Elem. 1
Nina Malega 4 Intermediate Sunshine 2
Elana Hadi 4 Intermediate Rountree 3
Oakland Wayne

Morrison

3 Intermediate Greenwood Honorable Mention
Sara Kimrey 3 Intermediate Wanda Gray Honorable Mention
Harmony Pyle 7 Middle school Jarrett 1
Jack Gregory 6 Middle school Carver 2
Joanna Hsi 6 Middle school Carver 3
Dorian Khoshymn 6 Middle school Greenwood Honorable Mention
Emma Laney 6 Middle school Greenwood Honorable Mention
Jesse Paxton 11 High School Greenwood 1
Katherine Goulter 11 High School Greenwood 2
Olivia Robinson 11 High School Glendale 3
Julius Walker 11 High School Greenwood Honorable Mention
Kate Artur 11 High School Glendale Honorable Mention

Council Reflections Program

40th Reflections Logo-PMS208

Reflections Showcase:

This year the Springfield Council of PTAs will host our Reflections Showcase and awards ceremony on Sunday, January 17. It will be held in front of JC Penny’s in the Battlefield Mall and entry viewing will be from 1 p.m. – 4 p.m.  All submitted work will be on display.

The awards ceremony will be held beginning at 2 p.m. 

________________________________________________________

 

Deadline for Springfield Council judgingNovember 10, 2015–Drop off at the Creamery (411 North Sherman Parkway) 6-8pm.

Deadline for Missouri PTA judging:  “no later than December 10, 2015” – Submission is all online.

Springfield Council of PTAs TrainingReflections2015 (a powerpoint of the training held Sept. 16, 2015).

Missouri State PTA Reflections Toolkit 2015-2016

National PTA Reflections Resources 30min video or take the Reflections Leader e-learning course to walk through a step-by-step process for engaging students, parents and educators in Reflections while learning about resources and tools provided by your State PTA and National PTA.

Recruit a committee/team of volunteers to assist with program tasks. Also recruit community arts professionals to review artwork and determine awards.

Flier for students: Let Your Imagination Fly…

Judging RubricJudging Score Card

Save the Date:  Springfield Council of PTAs Reflections Showcase event, Sunday, January 17, 2016

State PTA Reflections Winners

congratulations-clip-art

Congratulations to our State PTA Reflections winners!  We are proud of you!

“The world would be a better place if…” State winners:

DANCE CHOREOGRAPHY

Middle School

4th place               Kaya Higgs                           Greenwood

Intermediate

HM                         Kate Lundell                       David Harrison Elementary

Primary

2nd place               Brooklyn Lundell              David Harrison Elementary

FILM PRODUCTION

High School

2nd place               Christopher Mitchell       Greenwood

Middle School

HM                         McKenna Fink                   Cherokee

HM                         Nikolas Noonan                 Cherokee

Intermediate

5th place               Eva Manary                        Rountree

LITERATURE

High School

4th place               Grace Watson                   Greenwood

HM                         Sweong Park                      Greenwood

Middle School

HM                         Lawlli Manes                      Central

HM                         Sarah Foote                        Cherokee

Primary

2nd place               Sarah Trotman                  David Harrison

HM                         Annabel Scholz                 Pershing

MUSIC COMPOSITION

High School

4th place               Nicholas Waldron             Kickapoo

Middle School

1st place                Faith Nelson                       Jarrett

5th place               Benjamin Brake                   Jarrett

HM                         John Georgiades              Central

HM                         Samantha Thomas           Jarrett

Intermediate

5th place               Elaine Klepper                   Rountree

HM                         Gavin Duncan                    Greenwood

HM                         Lily Prescott                        Greenwood

Primary

HM                         Thomas Klepper               Rountree

PHOTOGRAPHY

High School

1st place                Hannah Ledesma             Greenwood

2nd place               Haley Snow                        Kickapoo

3rd place               Rachel Haennl                   Kickapoo

4th place               Bayley Flavin                      Greenwood

5th place               Cora Gonder                      Kickapoo

HM                         Shelly Sechler                    Greenwood

Middle School

4th place               Evelyn VanDenBerg        Central

5th place               Jessamyn Baker               Greenwood

HM                         Hailey Youngblood          Central

VISUAL ARTS

High School

4th place               Faith Morgan                     Kickapoo

5th place               Julie Sharpe                        Central

HM                         Charolette May                Kickapoo

HM                         Hannah Duckworth         Kickapoo

Middle School

2nd place               Scotlyn Belew                    Cherokee

HM                         Leann Cantrell                   Central

Primary

HM                         Jalyn Green                        Sherwood

SPECIAL ARTIST (Preschool – Grade 12)

2nd place               Shelby Packwood            Horace Mann

3rd place               Ethan Webster                  Horace Mann

5th place               Patrick Strong                    Horace Mann